17. juunil toimunud soome-ugri kultuuripealinna 2021 lõppvoorus valis viieliikmeline rahvusvaheline žürii järgmiseks soome-ugri kultuuripealinnaks Abja-Paluoja. Mulgimaa ajaloolise pealinna tugevustena tõi žürii esile mitmekülgset programmi ning võimalust tutvustada mulgi kultuuri ja Mulgimaad soome-ugri maailmale.

Mulgimaa esindus soome-ugri kultuuripealinn 2011 konkursi lõppvoorus. Foto: TaaVID Meedia

Soome-ugri kultuuripealinn 2021 konkursi lõppvoorus läks Abja-Paluoja vastamisi ersa küla Podlesnaja Tavla'ga Mordva Vabariigist. Esmakordselt soome-ugri kultuuripealinnade kaheksa-aastase ajaloo jooksul toimusid konkursi esitlused veebipõhiselt ja otseedastusega Facebook'is.  

Kuigi žürii hinnangul oli mõlemal kandidaadil tugevaid külgi, langes lõplik eelistus Abja-Paluoja kasuks. Žürii liikme Anna Kuznetsova (Fenno-Ugria Noored) hinnangul olid Abja-Paluoja tugevusteks mitmekülgne sündmuste programm, selle seotus Mulgimaa piirkondliku arengu eesmärkidega ning võimalus tutvustada mulgi kultuuri ja Mulgimaad hõimurahvastele. 

Soome-ugri kultuuripealinnade ühe eestvedaja, Oliver Loode (Põlisrahvaste arengu keskus MTÜ) sõnul annab tiitli naasmine uue hingamise nii kultuuripealinnade liikumisele kui ka soome-ugri rahvaste koostööle laiemalt: "Kuna samal aastal toimub Tartus VIII soome-ugri rahvaste maailmakongress ja Mulgimaal saab olema soome-ugri kultuuripealinn, on just meil Eestis võimalus turgutada soome-ugri liikumist ja pakkuda sellele uusi arengusuundi. Nüüd on ka mulkidel selles tähtis roll."  

Abja-Paluoja

Abja-Paluoja on Mulgimaa ajalooline pealinn on praegu 1124 elanikuga vallasisene linn Mulgi vallas. Soome-ugri kultuuripealinna programm hõlmab kogu Mulgimaad. Juhtteema on mulgi käsitöö, arhailine mulgi muster rahvarõivastel ning tänapäeva tarbeesemetel ja avalikus ruumis. Kultuuripealinna aasta lipulaevasündmus on Mulgi pidu 2021 – „Sia ja mia ütenkuun“, mis toimub Karksi kihelkonnas Karksi mõisa pargis. Abja-Paluoja kandidatuuri esitas Mulgi Kultuuri Instituut.

Soome-ugri kultuuripealinnadest

Soome-ugri kultuuripealinna programm on soome-ugri rahvaste noorteühenduse (MAFUN) ja Põlisrahvaste arengu keskuse MTÜ ühine ettevõtmine, mis algatati 2013. aastal. Kultuuripealinnade liikumise eesmärk on tõsta teadlikkust uurali rahvastest ja keeltest, tugevdada soome-ugri ühtsust ja hoogustada kohalikku arengut soome-ugri maailmas.

Seni on soome-ugri kultuuripealinnaks valitud Udmurdi küla Bõgõ (2014), Setomaa küla Obinitsa (2015), Ungari küla Iskaszentgyörgy ja Veszprémi linn (2016), Karjala küla Vuokkiniemi (2017) ja Marimaa küla Untšo (vene keeles Šorunža, 2019), Baškortostani küla Miškan (2020). Seekordne tiitlisaaja on järjekorras kaheksas.

Soome-ugri kultuuripealinna programm on tugevdanud kohalikke kogukondi, pakkudes neile arenguvõimalusi. Programm on pälvinud positiivset vastukaja ka laiemalt: ÜRO põlisrahvaste õiguste eriraportöör Victoria Tauli-Corpuz seda eeskujuks põlisrahvaste kultuuriliste õiguste edendamisel.

Kontakt:

Oliver Loode

Tel. +372 513 2992

oliver.loode@uralic.org